Informacje dla kandydatów do klasy 2IB

W dniach 18 – 20 czerwca 2018 roku odbędzie się nabór uzupełniający do klasy drugiej (2IB) realizującej program matury międzynarodowej (International Baccalaureate Diploma Programme) na rok szkolny 2018/2019.

Kto może brać udział w rekrutacji?

Każdy uczeń klasy pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej, który jest zainteresowany programem matury międzynarodowej i zna język angielski na poziomie przynajmniej B2 (według Common European Framework of Reference for Languages).

Warunkiem przystąpienia do egzaminów jest złożenie przez kandydata podania oraz deklaracji wyboru przedmiotów do realizacji w klasie 2IB i 3IB w sekretariacie szkoły w terminie 04 - 14 czerwca 2018 roku.

UWAGA! Formularz podania oraz deklaracja wyboru przedmiotów znajdują się w zakładce DOKUMENTY.

Kiedy odbędzie się nabór uzupełniający?

• 18 czerwca 2018 roku, godz. 15.00 egzamin pisemny z matematyki
  • 18 czerwca 2018 roku, godz. 16.30 egzamin pisemny z wiedzy ogólnej
  • 20 czerwca 2018 roku, godz. 13.00 egzamin pisemny z języka angielskiego
  • 20 czerwca 2018 roku, godz. 15.30 egzamin ustny z języka angielskiego i języka polskiego

Kiedy wyniki?

22 czerwca 2018 roku (piątek), od godz. 12.00 w sekretariacie IB (pokój 101) będzie dostępna informacja o osobach zakwalifikowanych do przyjęcia do klasy 2IB na rok szkolny 2018/2019.

Formalności?

Warunkiem przyjęcia do klasy 2IB osoby zakwalifikowanej, nie będącej obecnie uczniem II LO w Szczecinie, jest dostarczenie do sekretariatu szkoły do dnia 29 czerwca 2018 roku, do godziny 15.00 następujących dokumentów:

• oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum,
  • oryginał świadectwa ukończenia klasy pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej,
  • oryginał zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu przeprowadzonego w ostatnim roku nauki w gimnazjum,
  • podanie z systemu naboru elektronicznego, które zostało złożone w toku naboru do klasy pierwszej w roku 2017,
  • potwierdzona za zgodność z oryginałem kopia arkusza ocen ze szkoły ponadgimnazjalnej.

Wymienione powyżej dokumenty każdy uczeń otrzyma w szkole ponadgimnazjalnej, do której obecnie uczęszcza. Ponadto do dokumentów należy dołączyć 3 zdjęcia opisane na odwrocie.

Warunkiem przyjęcia do klasy 2IB osoby zakwalifikowanej, będącej obecnie uczniem II LO w Szczecinie, jest dostarczenie do sekretariatu szkoły do dnia 29 czerwca 2018 roku, do godziny 15.00 deklaracji woli podjęcia nauki w klasie 2IB na rok szkolny 2018/2019.

Pytania? Wątpliwości?

W przypadku wątpliwości możliwy kontakt z koordynatorem programu matury międzynarodowej pod numerem telefonu 91 433 61 17 (wew. 31 lub 30) lub poprzez adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jakie umiejętności i jaka wiedza będą sprawdzane podczas egzaminów?

Język angielski. W trakcie egzaminu pisemnego kandydaci powinni wykazać się umiejętnością rozumienia tekstu czytanego i słuchanego oraz znajomością struktur gramatycznych i leksykalnych na poziomie minimum B2. W części ustnej egzaminu kandydaci powinni wykazać się umiejętnością prowadzenia rozmowy w języku angielskim oraz znajomością założeń programu matury międzynarodowej. Informacje na temat programu IB dostępne są na stronie www.ibo.org Waga egzaminu: 30% (15% część pisemna oraz 15% część ustna).

Wiedza ogólna. W trakcie egzaminu kandydaci powinni wykazać się znajomością podstawy programowej z następujących przedmiotów: historia, geografia, biologia, fizyka, chemia. Test będzie się składał z pytań zamkniętych, wymagających wskazania właściwej odpowiedzi, oraz z pytań otwartych, wymagających wpisania jedno- lub wielowyrazowej odpowiedzi. Waga egzaminu: 30%. Punkty za przedmioty wybrane do dalszej nauki w klasie IB są liczone podwójnie.

Matematyka. Podczas egzaminu kandydaci powinni wykazać się wiedzą i umiejętnościami ujętymi w podstawie programowej z matematyki. Egzamin będzie się składał z pytań otwartych krótkiej odpowiedzi oraz pytań otwartych rozszerzonej odpowiedzi. Kandydaci będą mogli korzystać z kalkulatora prostego. Waga egzaminu: 25%.

Język polski. W trakcie egzaminu ustnego odbędzie się rozmowa z kandydatem na temat wylosowanego tekstu (np. przysłowie, cytat, krótki fragment tekstu literackiego, itp.). Zdający powinien wykazać się umiejętnością wnioskowania, uogólniania, samodzielnego i krytycznego myślenia, a także umiejętnością wygłaszania spójnej, logicznej, poprawnej pod względem językowym i stylistycznym wypowiedzi. Waga egzaminu: 15%.

czerwiec 2018
pwścpsn